خانه دوبلکس

خانه دوبلکس

-

 در مورد خانه دوبلکس بیشتر بدانید

در دنیای مدرن امروز معماران و سازندگان، خانه ها را بر اساس طرح ها و ایده های مختلف میسازند. برخی از خانه ها به صورت ویلایی، برخی به صورت دوبلکس و اکثر آن ها آپارتمانی می باشند. در میان مدل های مختلف خانه، خانه های دوبلکس زیبایی حیرت انگیزی دارند و بسیار متفاوت به نظر می آیند.

اصولاً افراد دارای ذوق و قریحه خانه خود را بدین شکل می سازند و ایده های خود را در آن اجرا می نمایند.در دنیای مدرن امروز معماران و سازندگان، خانه ها را بر اساس طرح ها و ایده های مختلف میسازند. برخی از خانه ها به صورت ویلایی، برخی به صورت دوبلکس و اکثر آن ها آپارتمانی می باشند.

در میان مدل های مختلف خانه، خانه های دوبلکس زیبایی حیرت انگیزی دارند و بسیار متفاوت به نظر می آیند. اصولاً افراد دارای ذوق و قریحه خانه خود را بدین شکل می سازند و ایده های خود را در آن اجرا می نمایند.

  • دوبلکس چیست؟

سوالی است که ممکن است برای افراد پیش بیاید. خانه ها در اشکال و ابعاد گوناگون ساخته می شوند که یکی از آن ها خانه دوبلکس است. خانه های دوبلکس ممکن است دیوار به دیوار یکدیگر یا در بالای یکدیگر ساخته شوند. در واقع این نوع خانه ها یک خانه محسوب می شوند و به عنوان دو خانه مجزا به شمار نمی آیند.

به بیانی ساده تر می توان گفت که اگر دو طبقه ساختمان توسط پلکان داخلی به یکدیگر متصل شوند، این خانه دوبلکس به شمار می آید. در طراحی خانه دوبلکس از دو طبقه به منظور ساخت یک واحد مسکونی استفاده می شود، از این رو برای چیدمان مبلمان و هر نوع دکوراسیون داخلی به اندازه کافی فضا برای صاحب خانه موجود است.

داشتن خانه دوبلکس یک مزیت بزرگ است زیرا شما صاحب یک خانه هستید اما به اندازه دو خانه فضای کافی در اختیار دارید. قیمت خانه دوبلکس در مقایسه با یک خانه معمولی بالاتر است زیرا طراحی آن متفاوت است. چنین خانه ای تنها به دلیل معماری خاص خود شناخته شده نیست بلکه ساختار آن به طور کامل متفاوت است.

برخلاف محدود بودن زمین، این خانه ها حس زندگی در فضاهای پر نور که به اطراف خود متصل هستند را تشدید می کنند. راه پله مهم ترین فاکتور در طراحی خانه یا آپارتمان دوبلکس است زیرا نقش بسیار مهمی در تقسیم بندی فضا و ارتباط دو طبقه با یکدیگر ایفا می نماید. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به خانه های دوبلکس علاقمند می باشید، می توانید با مشورت یک متخصص و معمار داخلی نسبت به ایجاد اختلاف سطح و دوبلکس کردن اتاق پذیرایی و نشیمن اقدام نمایید.

طراحی خانه دوبلکس

اینکه در طراحی خانه دوبلکس کوچک یا بزرگ خود از چه سبکی استفاده می کنید کاملاً سلیقه ای است و تا حد زیادی به بودجه شما بستگی دارد. طراحی منزل به سبک کلاسیک در مقایسه با طراحی به سبک مدرن نیازمند هزینه بیشتری است. 

اما در طراحی به سبک کلاسیک به منظور ایجاد فضایی گرم و صمیمی از المان های کلاسیک و عناصر دکوراتیو نیز استفاده می شود. در حال حاضر خانه های دوبلکس مدرن بسیار پرطرفدار هستند و هزینه ساخت و طراحی آن ها مقرون بصرفه تر است. سبک های کلاسیک و مدرن از جمله سبک هایی هستند که هم در دکوراسیون داخلی و هم در طراحی نمای ساختمان دوبلکس انتخاب می شوند.

انواع خانه دوبلکس

خانه های دوبلکس در چند مدل توسط طراحان و معماران ساخته و در اختیار صاحب خانه ها قرار می گیرند. مدل های مختلف خانه دوبلکس به شرح زیر می باشند:

  • خانه دوبلکس استاندارد

این مدل خانه اصولاً در آخرین طبقات ساختمان های مرتفع ساخته میشود و متراژ آن در مقایسه با سایر خانه های دوبلکس کمتر است، در نتیجه فضای آن کوچک تر می باشد.

  • خانه دوبلکس زیر شیروانی

به خانه هایی که طبقه دوم آن ها به شکل زیر شیروانی ساخته می شود، خانه دوبلکس زیر شیروانی می گویند. طیقه دوم چنین خانه هایی خود یک فضای مستقل داشته و گاهی اوقات بالکن در آن تعبیه شده است.

  • خانه دوبلکس معکوس

خانه های دوبلکس معکوس در پایین ترین طبقه ساختمان طراحی و ساخته می شوند و امکان دسترسی به پاسیو، حیاط خلوت و یا حیاط را فراهم می کنند.

  • خانه دوبلکس کوچک

طراحی خانه های دوبلکس تنها مختص خانه های بزرگ نیست و این امکان وجود دارد که خانه های کوچک دوبلکس نیز طراحی کرد. بدون شک ایده های زیادی برای طراحی این گونه خانه ها وجود دارد. در ادامه تصاویری از خانه های دوبلکس کوچک را با شما به اشتراک می گذاریم.

  • ویلای دوبلکس

بدون شک یکی از ایده هایی که می توان در ساخت ویلای لاکچری استفاده کرد، طراحی آن به شکل دوبلکس می باشد. چشم انداز ویلای لوکس دوبلکس به همراه استخر و سایر تجهیزات، نمونه ای از بهترین انواع طراحی های ویلا می باشد.

  • پله گرد دوبلکس

راه پله دوبلکس از جمله بخش های ضروری و جدانشدنی خانه های دوبلکس می باشد. طراح چنین خانه هایی با توجه به متراژ فضا و مساحت زمینی که در اختیار دارد نسبت به انتخاب مدل مناسب برای راه پله اقدام می کند. در خانه های دوبلکس از مدل های مختلف راه پله به منظور ارتباط دو طبقه با یکدیگر استفاده می شود که رایج ترین آن ها راه پله گرد است.

این مدل راه پله بسیار پرطرفدار است و زیبایی حیرت انگیزی به خانه های دوبلکس می بخشد. در خانه های مدرن از پله دوبلکس مدرن استفاده می شود که علاوه بر کارایی نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون داخلی ایفا می کند. در ساخت راه پله از متریال های گوناگون نظیر شیشه، فلز و چوب یه صورت مجزا یا ترکیبی استفاده می شود و هر کدام جذابیت خاص خود را داشته و متناسب با دکوراسیون کلی خانه انتخاب میگردند.

راه پله های چوبی در مقایسه با سایر راه پله ها زیباتر هستند و با هر نوع دکوراسیون داخلی هماهنگ می شوند اما راه پله های شیشه ای به ندرت در طراحی خانه های دوبلکس پیشنهاد می شوند. به جرات می توان گفت اکثر افراد خانه های دوبلکس را به دلیل راه پله های زیبای آن ها دوست دارند. راه پله این خانه ها هم از بالا و هم از پایین جلوه ای زیبا و باشکوه به فضا می بخشند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

  • قیمت خانه دوبلکس

همانطور که گفته شد خانه دوبلکس متشکل از دو طبقه است که توسط راه پله به یکدیگر متصل می شوند. در واقع می توان گفت در این خانه ها دو طبقه در اختیار صاحب خانه قرار دارد و آن ها به راحتی می توانند از فضای باز آن استفاده کنند. از این رو قیمت طراحی و ساخت یک خانه دوبلکس گران تر از یک خانه ویلایی و یا آپارتمانی خواهد بود.به منظور کاهش هزینه ها می توان خانه را به صورت نیم دوبلکس ساخت.