ویلا و انواع آن

 ویلا و انواع آن

-

ویلا به فرانسوی و انگلیسی (villa) به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت‌وساز به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

معمولا در مناطق شهری به دلیل تجمع ساخت و در هم تنیده شدن ساختمان‌ها امکان داشتن یک خانه ویلایی کمتر دیده می‌شود. هرچند به برخی از خانه‌های حیاط‌‌دار در شهرهای بزرگ هم خانه ویلایی اطلاق می‌شود، ولی تعریف درست ویلا خانه‌هایی است که از هر چهار طرف آزاد باشد و نمای بیرونی داشته باشد.

 ویلا و انواع آن
ویلا و انواع آن

در ایران در فرهنگ عامه معمولا به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند، خانه‌های ویلایی گفته می‌شود. با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد، ولی در حومه و شهرک‌ها ویلاها به چشم می‌خورند.

تفاوت ویلا با خانه

ویلا بسیار شبیه خانه است، اما ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن را از خانه متمایز می‌کند. ویلاها به دلایلی مانند لوکس بودن، بزرگ بودن، دارا بودن باغ یا حیاط بزرگ، برخورداری از استخر یا آبنما و گل و گیاه فراوان، از خانه متمایز می‌شوند. همین ویژگی‌ها ویلا را به محلی برای استراحت و دوری از روزمرگی و شلوغی شهرها تبدیل می‌کند. 

انواع ویلا

 ویلا دارای سبک‌های بسیار متنوع و گوناگونی است که می‌تواند متناسب با انواع سلایق طراحی و ساخته شود اما همه ویلاها در دو گروه کلی مدرن و کلاسیک دسته‌بندی می‌شوند.

  • ویلای مدرن

این ویلاها مناسب حال افرادی است که تمایل به زندگی در خانه‌های ویلایی مدرن و شیکی را دارند، که با اصول و طراحی‌های مدرن و مد روز ساخته شده‌اند. در طراحی ویلای مدرن هیچ رد پایی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات نیست. در این ویلاها هیچ چیزی به جز اصول زیبایی‌شناسی بصری مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ‌های چشم‌نواز پیدا نمی‌کنید.

 ویلا و انواع آن
ویلا و انواع آن

درک بصری طراحی ویلای مدرن برای چشم بسیار آسان است. این ویلاها دارای سادگی‌ای هستند که فهم آن را برای بیننده بسیار آسان می‌کند. در طراحی ویلای مدرن هیچ المانی برای اینکه چیزی را به رخ بکشد به کار نرفته و همه چیز همان چیزی است که هست.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم در خرید خانه کلنگی

ویژگی‌های سبک مدرن:

شاخصه اصلی نمای ویلاهای مدرن حذف تزئینات، ساده‌تر شدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ها در نما است.در ویلاهای مدرن از سه متریال چوب، سنگ و شیشه استفاده می‌شود.در سبک مدرن از اشکال مکعبی و گوشه‌دار زیاد استفاده می‌شود. مثلا از مشخصه‌های طراحی مدرن، پنجره‌های بزرگ است که اکثرا پنجره‌ها را نیز به شکل مکعبی طراحی می‌کنند.

در طراحی ویلای مدرن، نور بسیار اهمیت دارد. باید جهت تابش نور خورشید بررسی شود و بر اساس آن فضاهای ویلا را طراحی نمود. در صورتی که قسمت‌های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته باشد، آن را کسل‌کننده و بی‌روح نشان می‌دهد. به طور کلی در ویلای مدرن سعی می‌شود از نور طبیعی بیشترین بهره را برد.

یک ویلای مدرن نسبت به ویلای کلاسیک پتانسیل اقتصادی‌تر بودن دارد. زیرا ویلای مدرن به هزینه‌های تعمیر و نگهداری بسیار پایین‌تری نیازمند است.این ویلاها به نحوی طراحی می‌شوند که انرژی کمتری در حین ساخت مصرف کنند و علاوه بر آن تأثیر به مراتب کمتری بر روی محیط زیست می‌گذارند.

 ایجاد تغییر در چیدمان یک ویلای مدرن بسیار آسان است. به راحتی می‌توان چیدمان داخلی فضا را تغییر داد. محل مبل‌ها، تلویزیون و سایر وسایل را به راحتی عوض کرد و بدون هیچ هزینه اضافه‌ای یکنواختی را از بین برد.

  • ویلای کلاسیک

این سبک مناسب افرادی است که تمایل به زندگی در فضایی سنتی و قدیمی دارند. سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم پدید آمد. ستون‌های بلند، سرستون، مجسمه‌های تزئینی، طاق و قوس‌ها و تزئینات از ویژگی‌های بارز این سبک هستند.

ویژگی‌های سبک کلاسیک:

 در طراحی ویلای کلاسیک تنوع متریال، ترکیب حجمی فرم و طراحی نما نسبت به طراحی ویلای مدرن کمتر است و بیشتر از سنگ برای نمای کلاسیک استفاده می‌شود.نورپردازی در طراحی نمای کلاسیک  بسیار مهم است و به جلوه بخشیدن هرچه بیشتر طرح کمک می‌کند. همچنین از نور طبیعی و مصنوعی در طراحی داخلی استفاده می‌شود.

زیبایی و شکوه سبک کلاسیک با استفاده از سنگ، دیوارهای بلند، ستون‌های بلند، پنجره‌های متقارن و بلند، ابزارها، مبلمان مجلل و استیل، مجسمه‌ها و اشیاء تزیینی، آینه‌های قدی و کاغذ دیواری نشان داده می‌شود.در طراحی ویلای کلاسیک همه چیز در تقارن و نظم است و تعادل را در همه قسمت‌های آن می‌توان مشاهده کرد.

فرش‌ها، مبلمان، تابلوها و حتی نقش و نگار‌های سقف و دیوار، همه و همه در توازن و تعادل هستند.در طراحی سنتی معمولا از زاویه‌های تیز پرهیز می‌شود و سعی بر این است که تا حد ممکن از خطوط منحنی استفاده شود، چرا که حس آرامش در آن‌ها بیشتر است. در دکوراسیون کلاسیک بالشتک‌ها و مبلمان گرم و نرم به نظر می‌رسند و خطوط تیز ندارند.

کوسن‌ها در این نوع از دکوراسیون‌ها به تعدد به کار رفته است تا به فضا حال و هوایی کلاسیک ببخشند.در طراحی ویلاهای کلاسیک بر خلاف ویلاهای مدرن، بیشتر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود که از لحاظ روانشناسی حس رسمیت، قابل اعتماد بودن و قدرت را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم در خرید و فروش ملک آپارتمان و زمین

رنگ‌هایی از قبیل مشکی، سفید، قهوه‌ای شیری، برنزی و طلایی از جمله رنگ‌هایی هستند که در طراحی‌های کلاسیک به کار می‌روند.در طراحی ویلای کلاسیک از چوب زیاد استفاده می‌شود و ممکن است که نرده‌ها، سقف، و به طور کلی نمای ساختمان از چوب درختان مختلفی ساخته شود که این امر سبب می‌شود روحی گرم و جذاب بر فضا حکم‌رانی کند.

طرح‌های شطرنجی، راه‌راه و گل‌دار که در طراحی فضای داخل و خارج ویلا‌های کلاسیک به کار می‌روند، از مشخصه‌های سبک کلاسیک است. در طراحی داخلی این‌گونه ویلاها از پرده‌ها و پارچه‌های راه‌راه و پارکت‌هایی با طرح‌های منظم و حساب شده استفاده می‌شود.

سبک کلاسیک به دلیل وجود ابزارها و تزئینات، متریال سنگ و… سبکی گران به حساب می‌آید. برای کاهش هزینه‌ها می‌توان از متریال سیمان در طراحی نما و کمتر کردن ابزارها، تزئینات و… استفاده کرد.

نکات مهم در طراحی ویلا

توجه به عواملی چون زمین‌شناسی و اقلیم از اصلی‌ترین فاکتورها در خصوص طراحی یک ویلا می‌باشد. بنابراین پس از مطالعات کافی در این خصوص و با توجه به سلیقه کارفرما عملیات طراحی یک ویلا آغاز می‌شود. البته در کنار طراحی ویلا نباید از طراحی چشم‌انداز ویلا غافل شد، چرا که چشم‌انداز ویلا بسیار اهمیت دارد و مکمل طراحی یک ویلای خوب، محوطه‌سازی مناسب برای آن است.

ویلاها در معماری بنا دارای ویژگی‌های زیادی می‌باشند که یک از این ویژگی‌های منحصربه‌فرد این است که در محوطه‌های باز و بزرگ ساخته می‌شوند. بعضی از نماهای ویلاها از یک برجک مرکزی که از تمام قسمت‌های بنا بلندتر است برخوردار می باشند که نقطه کانونی بنای ویلا نام دارد.

اغلب خانه‌های ویلایی در اطراف زمین‌های بزرگ که مملو از درختان تنومند، مناظر طبیعی و دلنشین، آبنماها و غیره می‌باشد، ساخته می‌شوند. همچنین فضایی که بنای ویلا را شامل می‌شود، باید شامل جذابیت‌های بصری باشد.

اندازه قسمت‌های مختلف ویلا جزء مواردی است که بیننده به آن توجه زیادی می‌کند. در صورتی که یک اتاق با اندازه خیلی کوچک طراحی کنید چند متر از فضای واقعی ویلا را از دست داده‌اید. علاوه بر اینکه قسمت‌های مختلف ویلا باید اندازه مناسبی داشته باشند، بلکه هماهنگی و تناسب آن‌ها با دیگر قسمت‌های ویلا اهمیت خیلی زیادی دارد.

در طراحی ویلا باید به جاگذاری فضاهای مختلف توجه زیادی شود. مثلاً بهتر است که درب حمام به داخل آشپزخانه باز نشود. آشپزخانه و سالن مهمان باید به سمت نور خورشید طراحی شوند. سرویس‌های بهداشتی باید در جایی قرار بگیرند که به دور از فضاهای عمومی باشند. همچنین اتاق خواب‌ها در جایی قرار بگیرند که رفت‌وآمد در آن کمتر باشد.

در ویلاهای مدرنی که به صورت دوبلکس ساخته شده‌اند، باید پله‌ها طوری طراحی شوند که مانعی برای تابش نور نباشند. به طور کلی باید تمام عوامل در جاگذاری قسمتهای مختلف ویلا رعایت شود. ویلا قرار است محلی برای آرامش و استراحت باشد.

باید دید در شرایط آب‌وهوایی منطقه به عنوان مثال در شرایط آب‌وهوایی شمال ایران، چه نوع مصالحی برای استفاده در طراحی نما ارزش و مقاومت بیشتری دارند. نحوه طراحی ویلا باید به چه شکل باشد تا بتوان با کمترین میزان هدررفت منابع و انرژی، ویلا را گرم و یا خنک کرد.

 خصوصیات ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن هیچ رد پایی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات نیست. در این ویلاها هیچ چیزی به جز اصول زیبایی‌شناسی بصری مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ‌های چشم‌نواز پیدا نمی‌کنید. درک بصری طراحی ویلای مدرن برای چشم بسیار آسان است. این ویلاها دارای سادگی‌ای هستند که فهم آن را برای بیننده بسیار آسان می‌کند. در طراحی ویلای مدرن هیچ المانی برای اینکه چیزی را به رخ بکشد به کار نرفته هست.

نما در ویلای مدرن 

شاخصه اصلی نمای ویلاهای مدرن حذف تزئینات، ساده‌تر شدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ها در نما است.

 متریال مورد استفاده در سبک ویلای مدرن

در ویلاهای مدرن از سه متریال چوب، سنگ و شیشه استفاده می‌شود.

شاخصه اصلی ویلای کلاسیک

این سبک مناسب افرادی است که تمایل به زندگی در فضایی سنتی و قدیمی دارند. سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم پدید آمد. ستون‌های بلند، سرستون، مجسمه‌های تزئینی، طاق و قوس‌ها و تزئینات از ویژگی‌های بارز این سبک هستند.

تفاوت نورپردازی ویلای مدرن با نورپردازی ویلای کلاسیک

در طراحی ویلای مدرن، نور بسیار اهمیت دارد. باید جهت تابش نور خورشید بررسی شود و بر اساس آن فضاهای ویلا را طراحی نمود. در صورتی که قسمت‌های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته باشد، آن را کسل‌کننده و بی‌روح نشان می‌دهد. به طور کلی در ویلای مدرن سعی می‌شود از نور طبیعی بیشترین بهره را برد. نورپردازی مصنوعی در طراحی نمای کلاسیک  بسیار مهم است و به جلوه بخشیدن هرچه بیشتر طرح کمک می‌کند. همچنین از نور طبیعی و مصنوعی در طراحی داخلی استفاده می‌شود.

کدام نوع ویلا از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است؟

یک ویلای مدرن نسبت به ویلای کلاسیک پتانسیل اقتصادی‌تر بودن دارد. زیرا ویلای مدرن به هزینه‌های تعمیر و نگهداری بسیار پایین‌تری نیازمند است.این ویلاها به نحوی طراحی می‌شوند که انرژی کمتری در حین ساخت مصرف کنند و علاوه بر آن تأثیر به مراتب کم تری بر روی محیط زیست می‌گذارند.

کدام نوع ویلا آرامش بیشتری دارد؟ کلاسیک یا مدرن؟

ویلا مکانی است که قرار است در درجه اول به شما آرامش و راحتی بدهد. این شما هستید که باید در ویلای خودتان راحت باشید. پس سعی کنید ویلایی که آماده می‌خرید یا می‌سازید، سبک و شرایطی داشته باشد که با روحیه شما سازگار باشد و از سکونت در آن نهایت لذت را ببرید.

سبک خود را داشته باشید!

فراموش نکنید که ویلا مکانی است که قرار است در درجه اول به شما آرامش و راحتی بدهد. این شما هستید که باید در ویلای خودتان راحت باشید. پس سعی کنید ویلایی که آماده می‌خرید یا می‌سازید، سبک و شرایطی داشته باشد که با روحیه شما سازگار باشد و از سکونت در آن نهایت لذت را ببرید.

کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


جی املاک