سند شورایی

آشنایی با سند شورایی

-

سند شورایی چیست؟

همانطور که از نام این عبارت برمی‌آید، سند شورایی به نوعی سند یا برگه یا یک قولنامه مشخص شده گفته می‌شود که تمام اطلاعات نوشته شده در آن توسط گروهی از افراد محلی به امضا رسیده است و سپس، رئیس شورای محلی  آن را امضا، مهر و تایید کرده است.

با توجه به تعریف فوق، سند شورایی، یک سند قطعی و رسمی محسوب نمی‌شود. اگر زمین یا ویلا دارای این نوع سند باشد نشان دهنده این است که صرفاً شورای همان محله وجود آن را به رسمیت می‌شناسند، اما اینکه آیا کاربری آن مناسب انتخاب شده و یا این سند، مرتبط با همین ملک است یا خیر، ممکن است تردید و شک در آن وجود داشته باشد.

از طرف دیگر زمین، ویلا یا هر ملک دیگری در شمال که سند شورایی داشته باشد به منزله این است که از نظر کارشناسی سازمان اتحادیه املاک، شهرداری و سایر مراجع مربوطه، به تایید نرسیده است! بنابراین بدون شک، مشکلات و چالش‌هایی در آینده وجود خواهد داشت.

فرض کنید یک زمین یا یک ویلا، سند شورایی داشته باشد. اگر کاربری زمین به درستی مشخص نشده یا اشتباه نوشته شده باشد و شما آن زمین را بخرید و هنگامیکه برای تبدیل سند شورایی به سند قطعی اقدام می‌کنید، متوجه شوید که اجازه این چنین کاربری را در این زمین ندارید؛ به طور کامل هزینه و پول شما به هدر رفته است!! *برای رهایی از مشکلات فوق، راهکارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

  • مراجعه به دفتر مشاوره املاک و گفتگو با افرادی که به منطقه آشنا هستند
  • استعلام از کاربری زمین توسط سازمان مربوطه
  • مطالعه کامل سند، بررسی جزئیات و بررسی اعتبار سند
  • جستجو درباره نحوه تبدیل سند شورایی به سند قطعی و رسمی
سند شورایی
سند شورایی

مشکلات سند شورایی چیست؟

سند شورایی به سندی گفته می‌شود که معمولاً در محله‌های کوچک، روستاها و دهکده‌ها توسط رئیس شورای محل، امضا و تایید می‌شود؛ بنابراین این سند، یک سند رسمی و قطعی نیست! اگر معاملاتی با سند شورایی انجام شود، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. اسناد شورایی، سندهای توافقی و قولنامه‌ای هستند، بنابراین حتی اگر رئیس شورای محلی هم آن را امضا کند، اما چون باید از نظر شهرداری به تایید برسد و مطالعات و تاییدیه‌های لازم برای آن انجام شود، هنوز هم نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری دارد و اعتبار آن از اعتبار سند رسمی بسیار کمتر است.

سند شورایی
سند شورایی

سند شورایی

یکی از مهم‌ترین مشکلات سند شورایی این است که شما در حقیقت نمی‌دانید که ملکی که خریداری کرده‌اید – که شامل ویلا یا زمین است – چقدر اعتبار دارد.

در سندهای شورایی، هرگز نوشته نمی‌شود که آیا این ملک از دسته املاک اوقافی است یا یک ملک ارثی و یا اینکه تعدادی شریک برای این ملک دارد.

بدیهی است که اگر چنین ملکی را با سند شورایی خریداری کنید، به شدت در آینده به دردسر می‌افتید! خرید و فروش املاک اوقافی، غیرمجاز است. همچنین اگر املاک، تعدادی ورثه داشته باشد و یا اینکه چند نفر به صورت شراکتی می‌خواهند با سهم مشخص زمین یا ویلا را بفروشند، اگر حتی یک نفر از آن‌ها رضایت نداشته باشد،

این مسئله شما را به دردسر می‌اندازد، چرا که سند شورایی، هیچکدام را برای شما مشخص نمی‌کند. در سند شورایی، نوع کاربری زمین مشخص نشده است.

اگر زمینی را که به صورت شورایی سند خورده، خریداری کنید و در آن مشغول کشاورزی یا ساخت و ساز شوید و بعد ثابت شود که کاربری زمین شما غیر از این بوده است،

علاوه بر اینکه جریمه سنگین به شما تعلق می‌گیرد، ضرر مالی زیادی کرده‌اید و از طرفی، ممکن است ملک شما توقیف شود! پروژه‌های اجرایی در زمین نیز همگی تخریب خواهند شد.

بهترین راهکار برای رهایی از مشکلات سند شورایی این است که از همان ابتدای معامله، کاربری زمین را مشخص کنید و به سرعت درباره اعتبار سند از طریق شهرداری‌ها و اتحادیه املاک و مشاوران املاک اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم در این کار، حساسیت بیشتری به خرج دهید تا از هزینه‌های مالی و یا توقیف زمین، جلوگیری کنید. *”اخذ سند ویلا شمال؛ اطلاعات کاربردی که در خرید ویلا در شمال نیاز دارید”، یک راهنمای کلی و کاربردی را به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید انواع سند را بشناسید و برای أخذ آن اقدام کنید. این مطلب را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اعتبار سند شورایی ویلا برای معاملات خرید و فروش ملک

با توجه به تمام مواردیکه در بالا به آن اشاره کردیم، اعتبار سند شورایی ویلا، یا زمین برای خرید و فروش بسیار بسیار کمتر از اسناد رسمی و قطعی است.

اگر هدف شما از خرید زمین، کشاورزی و کسب و کار است و زمین، سند شورایی دارد، قبل از آغاز به کار از اداره کشاورزی یا شهرداری استعلام بگیرید.

اگرچه در تبدیل سند شورایی به سند رسمی، هزینه‌هایی از شما دریافت می‌شود و به مدت زمان بیشتری نیاز دارید، اما این در نهایت، به نفع شما خواهد بود؛ چرا که ملکی را که خریداری کرده‌اید در آینده برای شما بازدهی بیشتری خواهد داشت.اگرچه هنگام معاملات خرید و فروش املاک در شمال توسط سند شورایی، سریعتر می‌توانید معامله را به پایان برسانید؛ اما به دلیل وجود مشکلاتی در آینده پیشنهاد می کنیم جداً از این کار خودداری کنید و یا با احتیاط بیشتری به جلو بروید.

سند شورایی
سند شورایی

نحوه تبدیل سند شورایی به قطعی چگونه است؟

اگر فروشنده یک ملک هستید وسند ملک شما از نوع سند شورایی است، قبل از فروش زمین یا ویلای خود سند شورایی را به سند قطعی تبدیل کنید.

این کار باعث می‌شود اعتبار سند شما بالاتر رود و در معامله موفق تر باشید. حتی اگر خریدار یک زمین یا خریدار یک ویلا در شمال هستید، باز هم دقت داشته باشید که در خرید املاکی که اسناد شورایی دارند، دقت زیادی به خرج دهید.

هم برای فروشنده و هم برای خریدار یک ملک، آگاهی داشتن از نحوه تبدیل اسناد شورایی به قطعی، ضرورت دارد که در این قسمت به آن می‌پردازیم.برای تبدیل یک سند شورایی به قطعی حتماً از طریق سازمان ثبت اسناد اقدام کنید. هنگام مراجعه برای تبدیل سند، مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی به همراه سند را به همراه داشته باشید.

در فرم درخواست خود، به “درخواست سند تک برگ” برای ویلا یا زمین اشاره کنید. هر نوع مدارک معتبر دیگری که نشان دهد مربوط به یک ویلا یا زمین خاصی است را به همراه داشته باشید.

معاملات املاک شمال که با استفاده از اسناد رسمی انجام می‌شوند از هر نظر مطمئن‌ترند و اگر در آینده مشکلاتی به وجود آید یا افرادی مدعی ملک یا زمین شوند، شما با استناد بر اسناد رسمی می‌توانید از دارایی خود دفاع کنید.

سند شورایی به هیچ عنوان موقعیت و فرصت این کار را به شما نمی‌دهد؛ حتی اگر قرار باشد صلاحیت زمین یا سند مشخص شود،  این کار صرفاً در مورد اسناد رسمی انجام خواهد گرفت نه اسناد شورایی.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


جی املاک